Prozori u prošlost

Zaigrana istraživanja Ivanić-Grada, Kloštra Ivanića i Križa

Razigrana i slikovita priča očekuje vas u Ivanić-Gradu, Kloštru Ivaniću i Križu. Ta tri dražesna mjesta sada imaju svoje Prozore u prošlost – točke koje vam omogućuju da zavirite u njihovu uzbudljivu povijest. Kako to mislim, pitate se? Stvar je posve jednostavna… iako su priprema i izrada bile prilično komplicirane. Tri brošurice, koje zovemo prozorima u prošlost, pokazuju vam bogato ilustriran prizor najzanimljivijih trenutaka iz povijesti tih mjesta. Ne možete ni naslutiti kakve su se sve zgode i nezgode događale na području danas pitomog parka u Ivanić-Gradu ili perivoja oko crkve u Križu. A kome bi tek palo na pamet da je jedan samostan mogao imati ulogu vojne utvrde kao što je to bio slučaj u Kloštru Ivaniću! Direktorica Turističke zajednice Ivanić-Grada Ana Gašparović osmislila je ovaj didaktičko-luckasti projekt, okupila kreativni tim i, uz pomoć institucija koje su prepoznale potencijal projekta i financijski ga potpomogle, danas su Prozori u prošlost dostupni za preuzimanje u turističkom uredu u Ivanić-Gradu, u knjižnicama sva tri spomenuta mjesta i kod brojnih ugostitelja na njihovu području.

Privlačne vizuale izradila je talentirana Kaja Kajfež, veselu web stranicu agencija Inspiracija, a ja sam bila zadužena za razradu koncepta, enigmatiku i tekstove.


Kako koristiti Prozore u prošlost?

  • Preuzmite brošuru
  • Dođite na lice mjesta i usporedite ilustraciju s današnjim lokalitetima te otkrijte detalje o kojima govore tekstovi
  • Na licu mjesta pronađite i malene ploče s dodatnim informacijama
  • Riješite zagonetke s pozadine ilustracije
  • Kad obiđete sva tri lokaliteta i riješite sve zagonetke, preuzmite diplomu u turističkom uredu u Ivanić-Gradu

Brošure su džepnog formata, a kad ih ovako razmotate, bogate ilustracije prikazuju lokalitete kroz povijest

A zašto bi ova maštovita istraživanja bila komplicirana za pripremu? Prethodila su im opsežna istraživanja kako bismo i mi, suradnici na projektu, zamislili kako su ta mjesta izgledala kroz povijest. Zatim je trebalo odabrati samo sedam točaka na svakom lokalitetu i napisati ultra-kratke, a zanimljive tekstove. Trebalo je iskombinirati informacije na samoj brošuri s informacijama na pločama. Ploče u prostoru, na licu mjesta, moraju funkcionirati i same za sebe, bez brošure, brošura mora funkcionirati samostalno bez ploča u prostoru, a opet se moraju međusobno nadopunjavati. I na kraju, trebalo je osmisliti dvadeset i jednu zagonetku – po sedam za svaku brošuru. Svaka brošura ima svoje rješenje, a sve zajedno daju jedno konačno rješenje.

Pritom je olakšavajuća okolnost nevjerojatna lakoća s kojom je ilustratorica pretvarala zamisli u crteže. Njena intuitivnost, logičnost i otvorenost ovako neobičnom projektu me očarala jednako kao i njeni radovi. Isto vrijedi i za tim koji je radio na web stranicama. Kad smo kod weba, obavezno posjetite stranice projekta jer ćete pronaći nekoliko aktivnosti za razbibrigu – savršen uvod u zaigrano istraživanje iz udobnosti vašeg doma.

Ovaj projekt je možda i najzahtjevniji na kojem sam radila sa strane enigmatike i kombinatorike, a nadam se da će vama pružiti pitko iskustvo, lako kao perce, s kojim ćete se dobro zabaviti, svašta saznati, a da i ne osjetite sve te mjesece rada.


Web stranica projekta: Prozori u prošlost


Ilustracije i vizuali: Kaja Kajfež za TZ Ivanić-Grada

Mala tajna: ako baš moram birati, za neprimjetnu nijansu mi je najdraži “Kutak pun čudesa” – prozor u prošlost Kloštra Ivanića

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *